Program

Naháňala som tieň zvieraťa

Pre obe autorky je príznačný únik do špecifického, osobného a osobitého sveta, paralelného vesmíru. Tento priestor v mnohom kopíruje ten náš skutočný, či naň priamo reaguje ale zároveň prekračuje jeho každodennú banálnosť. V ich iluzívnom svete je možné prežívať aj ťažko uchopiteľné emócie - duševne, aj fyzicky- v priestore.

Takýto, farebne aj tvarovo bohatý iluzívny vesmír je bezpečným prostredím, kde sa dá spracovávať svoje traumy, kde možno reflektovať svoju sexualitu, či vnímať a prekračovať hranice spoločenských (či cirkevných) noriem. Vzniká tak priestor, v ktorom je citlivo prijímaná vlastná zraniteľnosť, nahota, atypickosť našich tiel a prežívania. Môže to byť tiež priestor, kde dokážu vedľa seba existovať aj úprimný pátos ale aj ľahkosť vtipu a nadhľad.

Výstava Tamary Almášiovej a Márie Maxovej je prepojením ich diel do spoločnej inštalácie. Obe autorky sú študentkami FUTU KE. Hoci Mária Maxová má svoje formálne korene v klasickej maľbe a Tamara Almášiová (ako absolventka bakalárskeho štúdia v ASK3D) v objektoch a priestorovej inštalácii, zdá sa, akoby ich práce postupom času stále viac konvergovali - Maxovej obrazy vstupujú do priestoru, sú dopĺňané závesmi, či nástenným textom, Almášiovej textilné objekty akoby získali svoje tvary a farebnosť z plošnej- maliarskej predlohy - sú abstraktnou „kolážou“, ktorú divák dokáže skúmať v priestore. To podstatné, čo prepája práce dvoch autoriek je podobné myslenie a prežívanie, ktoré demonštrujú aj experimentom spoločnej poézie. A to aj napriek tomu, že Mária Maxová vizualizuje svoje témy v rámci akéhosi „magického realizmu“ kde je často prítomná figúra, nevyhýbajúc sa autoportrétu, a Tamara Almášiová opozitne tvorí na poli abstrakcie.

Kurátori výstavy: Eva Moflárová a Oto Hudec

Tešíme sa na stretnutie!

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.


Materiálová knižnica 1

Milí priatelia, s radosťou Vám oznamujeme, že v týchto dňoch začíname zbierku materiálov do našej rodiacej sa materiálovej knižnice. Budeme hľadať materiály bežné, ktoré nás obklopujú, až po materiály múdre, oplývajúce zaujímavými vlastnosťami. Tie, ktoré nájdeme v prírode a ktoré ľudia využívajú dlhé stáročia, a aj tie, ktoré vznikli v laboratóriách… a ak budú primeranej veľkosti, uvítame aj z tie z vesmíru. Budeme sa pri hľadaní inšpirovať u zvierat, domácich kutilov a vývojárov, zaujímavé vzorky budú určite aj niekde v kuchyni.

Plánujeme stretnutia, kde o materiáloch, ich vlastnostiach a spôsoboch využitia budeme zisťovať a rozprávať viac. Všetko zaznamenáme a pridáme k našim vzorkám. Veríme, že nás knižnica bude inšpirovať pri našich aj Vašich projektoch a pomôže nám všetkým robiť dobré rozhodnutia.

🧐Textil, horniny, vtáčí trus, solárna fólia… ak nájdete alebo vlastníte nejaký zaujímavý materiál, alebo máte tip na nejaký, ktorý by v našej knižnici nemal chýbať, určite sa ozvite. (buď do fb správy, alebo na nevplatforma@gmail.com)

K darovanej vzorke priložíme vaše meno a tiež pár slov o tom, čo Vás s materiálom spája, alebo prečo Vás oslovil.

Tešíme sa na tipy od malých aj veľkých, o prvých prírastkoch Vás budeme informovať tu a na našom Facebooku.

Budeme sa tešiť, lovu zdar!

Projekt podporilo Mesto Humenné a Chemes a.s.

Materiálová knižnica 1


Zmena programu vyhradená!