Program

Program na marec 2024


Christina Mantis

Začnite prvý jarný mesiac s nami, pozývame na koncert!

Christina Mantis je mladá slovenská hudobníčka, ktorá sa po pôsobení v kapelách na poste bas-gitaristky rozhodla ísť sólovou cestou. Jej autorské piesne a texty predstavujú úprimné, miestami až sarkastické výpovede o osobnom živote. Formovaná rock n´rollom a punkom, spoločne s vintage prvkami, prináša na pódium dojem akejsi špinavej elegancie. V septembri 2023 vydala svoj debutový singel s názvom Homeless a momentálne sa venuje nahrávaniu debutového albumu, z ktorého pripravila set-list aj pre koncert v NERVe.
Tešíme sa)

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.


Iniciatíva “POĎ NA DVOR” - prednáška a diskusia

Pozývame vás všetkých a hlavne našich aktívnych Nervákov na stretnutie so zástupcami iniciatívy ´Poď na dvor´. Ivana Skoumalová a Pali Mészáros vám v prednáške košickú susedskú iniciatívu ´Poď na dvor´ predstavia. Budú hovoriť o začiatkoch susedskej komunity, o zapájaní susedov a oživovaní susedstva, o zdrojoch inšpirácie zo sveta, o ďalších väčších projektoch, v ktorých sa táto komunita angažuje, alebo o tom, ako spolupracuje s mestom, či mestskou časťou.

Tešíme sa na stretnutie:)

Iniciatíva Poď na dvor (IPND) je komunitná iniciatíva, ktorá vznikla v roku 2016 a funguje v mestskej časti Košice-Sever v Košiciach. Na začiatku stála malá skupina priateľov, susedov a susediek, ktorí sa začali starať o zanedbaný vnútroblok v Kisdyho dvore s cieľom oživiť susedskú komunitu a verejný priestor. IPND organizuje rozmanité aktivity zamerané na zvyšovanie občianskej angažovanosti, premenu verejného priestoru participatívnou formou, zvyšovanie kvality života v susedstve, inklúziu, adaptáciu na zmeny klímy v mestskom priestore a oživovanie susedských komunít. IPND je od roku 2020 občianskym združením ktoré sa angažuje v projektoch umeleckého, kultúrneho a vzdelávacieho charakteru aj za hranicami susedstva. Prevádzkuje komunitnú záhradu a komunitnú dielňu.

Ivana Skoumalová - mestská aktivistka, ktorá v roku 2016 stála pri zrode Iniciatívy Poď na dvor. Nepochádza z Košíc, ale aj vďaka živej susedskej komunite sa tu cíti doma. Angažuje sa v rôznych ďalších iniciatívach ako je Čas spomaliť, či Znepokojené matky. Je psychologička, psychoterapeutka a výskumníčka.

Pali Mészáros - architekt a nadšenec prírodných stavieb a udržateľných miest. V susedstve je novousadlík. Aktívne sa zapojil pri budovaní komunitnej záhrady a komunitnej dielne. Spolu rozvíja iniciatívu Zdravé domy na východ, Čas spomaliť, Iniciatívu za modernú architektúru a ďalšie.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.


Dievky z hliny - Pridaj sa

Milé priateľky, ´Dievky z hliny´ začínajú novú sezónu a ak vás zaujali ich doterajšie aktivity, alebo si to s hlinou chcete najprv vyskúšať, pridajte sa. Na prvom stretnutí sa bude plánovať, stretnete sa s dievkami, budete mať možnosť povedať si, čo od stretnutí očakávate, vyskúšať si modelovanie a vyrobiť si malú misku na drobnosti. Dievky z hliny sú dobrovoľným zoskupením dievčat a dám so záujmom o prácu s hlinou, ktoré sa stretávajú väčšinou prvé dve nedele v mesiaci od 14.00 približne do 16.00 / prípadne dlhšie, alebo častejšie. Plánovanie je založené na dohode, na stretnutiach je možné vyskúšať si rôzne prístupy v práci s hlinou, glazovanie, maľovanie engobami, zadymovanie a vypaľovanie v poľnej peci, ktorú sme postavili minulé leto na dvore Nervu, modelovanie, alebo točenie na elektrickom hrnčiarskom kruhu.

Stretnutia bude koordinovať Lenka Dzvoníková a sú vhodné pre vás, ktoré láka práca s hlinou a plánujete sa jej venovať aj dlhodobejšie. Dievky sú aj malou komunitkou pre relax a zdieľanie a pravidelnosť jej prospieva. Budeme sa na vás tešiť.

(V NERVe plánujeme aj krátkodobé keramické rodinné workshopy so špecifickými zadaniami, vhodné aj pre deti, o tých vás budeme informovať v samostatných eventoch.)


SAMČO, brat dážďoviek

Ahojte, pozývame vás všetkých na semi-tradičné (nie prvé a…nie posledné) vítanie jari so Samčom. Bude hudba, jarné počasie, možno dážďovky a prekvapení pár…ok, tak napríklad inštalácia textov ´Samčovej zbierky náhodne odpočutých viet odkiaľkoľvek´
Tak to poďte s nami naštartovať🌱
Tešíme sa furt🙂
Vstupné dobrovoľné.

SAMČO, brat dážďoviek


Jarný swap

Milí priatelia, pozývame vás do NERVu na ďalší ročník jarného swapu. Tentokrát vo väčšom predstihu, aby ste sa pri jarných výmenách šatníkov mohli pripraviť.

💡Stretnutie na swape/výmene/ oblečenia nám umožní posunúť ďalej kúsky oblečenia pre deti a dospelých, ktoré už sami nevyužijeme, uspokojiť swapových lovcov a lovkyne dopĺňajúcich/ce si šatník, potešiť všetkých, ktorí si kúpu nového oblečenia momentálne nemôžu dovoliť, recyklovať použiteľné oblečenie a správať sa tak zodpovedne aj voči prostrediu. A teraz si úlohy vymeňme a funguje to tiež, teda: príďte ak si chcete šatník trošku vynoviť, nájsť ten pravý kúsok na jarnú sezónu, alebo ak potrebujete doplniť šatník sebe, alebo rýchlo rastúcim deťom.

Pre vás, ktorí sa k nám na swap chystáte po prvý krát, ešte raz pravidlá:
🟡prineste nepotrebné, ale ešte stále nositeľné a čisté oblečenie, alebo funkčné drobnosti do domácnosti v stanovenom čase
📲piatok 15.00 - 18.00
a sobota 10.00 - 17.00 do Nervu. Organizátorky a dobrovoľníčky vám pomôžu s rozložením.
🟢cíťte sa u nás ako doma/naše swapy sa postupne stali malými slávnosťami, a pozrite sa, či vás z vyložených vecí niečo zaujme, prípadne si v našej ´skúšobnej kabínke´ oblečenie vyskúšajte. Potešte seba, alebo blízkych hneď dva-krát.
🟣Majka, naša swap-majsterka, zabezpečí, aby sa oblečenie, ktoré u nás ostane, dostalo medzi potrebných v meste a v regióne.

Budeme sa na vás tešiť na ďalšom jarnom swape!


Materiálová knižnica 1

Milí priatelia, s radosťou Vám oznamujeme, že v týchto dňoch začíname zbierku materiálov do našej rodiacej sa materiálovej knižnice. Budeme hľadať materiály bežné, ktoré nás obklopujú, až po materiály múdre, oplývajúce zaujímavými vlastnosťami. Tie, ktoré nájdeme v prírode a ktoré ľudia využívajú dlhé stáročia, a aj tie, ktoré vznikli v laboratóriách… a ak budú primeranej veľkosti, uvítame aj z tie z vesmíru. Budeme sa pri hľadaní inšpirovať u zvierat, domácich kutilov a vývojárov, zaujímavé vzorky budú určite aj niekde v kuchyni.

Plánujeme stretnutia, kde o materiáloch, ich vlastnostiach a spôsoboch využitia budeme zisťovať a rozprávať viac. Všetko zaznamenáme a pridáme k našim vzorkám. Veríme, že nás knižnica bude inšpirovať pri našich aj Vašich projektoch a pomôže nám všetkým robiť dobré rozhodnutia.

🧐Textil, horniny, vtáčí trus, solárna fólia… ak nájdete alebo vlastníte nejaký zaujímavý materiál, alebo máte tip na nejaký, ktorý by v našej knižnici nemal chýbať, určite sa ozvite. (buď do fb správy, alebo na nevplatforma@gmail.com)

K darovanej vzorke priložíme vaše meno a tiež pár slov o tom, čo Vás s materiálom spája, alebo prečo Vás oslovil.

Tešíme sa na tipy od malých aj veľkých, o prvých prírastkoch Vás budeme informovať tu a na našom Facebooku.

Budeme sa tešiť, lovu zdar!

Projekt podporilo Mesto Humenné a Chemes a.s.

Materiálová knižnica 1


Zmena programu vyhradená!