Program

Milí priatelia, ponúkame vám program NERVu na posledné tri mesiace tohto kalendárneho roka.

Názov bloku je totožný s názvom kolektívnej výstavy KEEP THE FAITH, ktorú otvoríme 28.10. o 19.00. Potreba plnej dôvery v niekoho, alebo v niečo, si v časoch, kedy sa pochybnosti, prípadne skepsa, stávajú väčšinovým modus vivendi, nachádza rôzne, často málo vymyté, riečiská. Viera infiltruje kategórie ľudského poznania a myslenia, ktoré boli donedávna voči nej imúnne, dokonca si navzájom vôbec nekonkurovali. Ako pracujeme s vierou?, čo pre nás znamená?, potrebujeme ju? V čo v zásade veríme?

Darwiniana - The origin of competition from the language of capitalism, krátky film Andrása Cséfalvaya, nás vracia do takmer detského úžasu nad tvorom/vtákom, spochybňuje progres vo vývoji a je chválospevom na poéziu, samoúčelnosť a horizontálne väzby živých organizmov v prírode v protiklade s teóriou rastu, vlastnou kapitalizmu, ktorú autor hypoteticky identifikuje ako predchodkyňu známych teórií vývoja živých organizmov.

Dôsledná a trpezlivá práca s formou v skiciach a objektoch Homo Desiderans Miroslava Žolobaniča odhaľuje odtlačky notoricky známych vizuálnych foriem individuálneho ale aj kolektívneho religiózneho skúmania , putovania a askézy, v našej psyché. V minimalistickej/obnaženej sochárskej inštalácii vytvára vertikálnu skratku medzi svetom posmrtného života a konečnosťou hmoty ľudského tela.

Keramické objekty Jany Duchoňovej z cyklu Materia Prima odkazujú k rituálu a liečebným technikám prostredníctvom rastlín a mágie, procesov starých ako ľudstvo, samo-obnovujúcich sa po stáročia, s nemennou požiadavkou bezpodmienečnej viery.

Objekty Natálie Zavaďákovej - Lichen I. a Misa s ovocím, solidifikujú život, zastavujú čas, odkladajú ho na neskôr, vytvárajú spomienku a zároveň predpoveď v situácii, kedy na plnú pozornosť na život nie je čas.

Sklenené objekty - Cetus I. a II., Bod zlomu Jaroslava Drotára sú sochárskym dokumentom tajomstva vzniku života, neskrotného a (zdanlivo) samočinného pohybu hmoty v prírode.

Hmota - fantastický vesmírny šuter nás bude navigovať k otázkam o viere, pripomínajúc našu nezvratnú/zatiaľ?, pozíciu bytostí s telom.

V NERVe pravidelne trénujeme vieru v ľudí, ľudské vzťahy, v horizontálnu podpornú sieť, vznikajúcu pri spoločnej práci, tvorbe, odpočinku. PREPOJENÉ NÁDOBY je názov prvej výstavy Dievok z hliny, skupiny žien pravidelne sa stretávajúcich pri práci s hlinou. Srdečne pozývame na spoločnú oslavu a vernisáž predajnej výstavy 9.12. o 19.00.

Radi vás privítame aj na detských dielňach a swapoch izbových rastlín a zakorenených výhonkov, a oblečenia a drobností z domácnosti, ich primárnym účelom je vzájomná starostlivosť a aj starostlivosť o prostredie okolo nás.

…bude nám fajn, až z toho budeme svetielkovať…v ambiente od Raptora Kocha.

Tešíme sa obrovsky)

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Realizované s finančnou podporou Mesta Humenné.


1.10 / 14.00 - 17.00
JESENNÝ SWAP IZBOVÝCH RASTLÍN A ZAKORENENÝCH VÝHONKOV

1.10. / 14.00 - 16.00
DIEVKY Z HLINY

1.10. / 16.00 - 18.00
DETSKÁ DIELŇA / KERAMIKA 2.časť

13.10. - 14.10.
JESENNÝ SWAP OBLEČENIA A DROBNOSTÍ Z DOMÁCNOSTI
piatok/15.00 - 18.00
sobota/14.00 - 18.00

15.10. / 16.00 - 18.00
DETSKÁ DIELŇA / KERAMIKA 3.časť

21.10. / 10.00
ZADYMOVANIE KERAMIKY NA DVORE NERVU
Prístupné pre verejnosť

28.10 / 19.00
KEEP THE FAITH
/ANDRÁS CSÉFALVAY, JANA DUCHOŇOVÁ, JAROSLAV DROTÁR, NATÁLIA ZAVAĎÁKOVÁ, MIROSLAV ŽOLOBANIČ, KURÁTORI: JANA BERCELOVÁ, TOMÁŠ MAKARA/
Vernisáž výstavy


5.11. / 14.00 - 16.00
DIEVKY Z HLINY

10.11. / 19.00
KEEP THE FAITH
Komentovaná prehliadka

12.11. / 14.00 - 16.00
DIEVKY Z HLINY

12.11. / 16.00 - 18.00
DETSKÁ DIELŇA SO SAŠKOU

24.11. / 18.00
ZOBER DETI NA VÝSTAVU / KEEP THE FAITH
Komentovaná prehliadka pre rodiny

26.11.
DETSKÁ DIELŇA SO SAŠKOU


3.12. / 14.00 - 16.00
DIEVKY Z HLINY

3.12. / 16.00 - 18.00
VIANOČNÁ DETSKÁ DIELŇA SO SAŠKOU

9.12. / 19.00
PREPOJENÉ NÁDOBY / DIEVKY Z HLINY
Vernisáž predajnej výstavy

10.12. / 18.00
VIANOČNÝ ZLEZ
Sviatočná večera pre členov a priateľov NERVu

10.12. / 20.00
RAPTOR KOCH AMBIENTNÝ

17.12. / 14.00 - 18.00
PREPOJENÉ NÁDOBY / DIEVKY Z HLINY
Predajný deň


Materiálová knižnica 1

Milí priatelia, s radosťou Vám oznamujeme, že v týchto dňoch začíname zbierku materiálov do našej rodiacej sa materiálovej knižnice. Budeme hľadať materiály bežné, ktoré nás obklopujú, až po materiály múdre, oplývajúce zaujímavými vlastnosťami. Tie, ktoré nájdeme v prírode a ktoré ľudia využívajú dlhé stáročia, a aj tie, ktoré vznikli v laboratóriách… a ak budú primeranej veľkosti, uvítame aj z tie z vesmíru. Budeme sa pri hľadaní inšpirovať u zvierat, domácich kutilov a vývojárov, zaujímavé vzorky budú určite aj niekde v kuchyni.

Plánujeme stretnutia, kde o materiáloch, ich vlastnostiach a spôsoboch využitia budeme zisťovať a rozprávať viac. Všetko zaznamenáme a pridáme k našim vzorkám. Veríme, že nás knižnica bude inšpirovať pri našich aj Vašich projektoch a pomôže nám všetkým robiť dobré rozhodnutia.

🧐Textil, horniny, vtáčí trus, solárna fólia… ak nájdete alebo vlastníte nejaký zaujímavý materiál, alebo máte tip na nejaký, ktorý by v našej knižnici nemal chýbať, určite sa ozvite. (buď do fb správy, alebo na nevplatforma@gmail.com)

K darovanej vzorke priložíme vaše meno a tiež pár slov o tom, čo Vás s materiálom spája, alebo prečo Vás oslovil.

Tešíme sa na tipy od malých aj veľkých, o prvých prírastkoch Vás budeme informovať tu a na našom Facebooku.

Budeme sa tešiť, lovu zdar!

Projekt podporilo Mesto Humenné a Chemes a.s.

Materiálová knižnica 1


Zmena programu vyhradená!